Vinyasa plūsmas joga

Kas ir Vinyasa plūsmas joga?

Termins “Vinyasa” sanskritā nozīmē “savienojums” 1 vai “īpašā veidā novietot” 3, savukārt “plūsma” attiecas uz nepārtrauktu kustību starp pozām 1. Tādējādi Vinyasa plūsmas joga ir jogas prakse, kurā galvenais akcents tiek likts uz ķermeņa kustību un elpas ritma savienošanu 1. Šo stilu bieži dēvē arī par “plūsmas jogu” (flow yoga) tās plūstošo pāreju dēļ no vienas pozas uz nākamo 1.

Vinyasa plūsma parasti tiek klasificēta kā Hatha jogas stils 1. Hatha joga ir plašs termins, kas aptver daudzus fiziskās jogas stilus 8. Atšķirībā no tradicionālās Hatha jogas, kurā pozas tiek turētas ilgāku laiku, Vinyasa plūsma izceļas ar savu dinamisko un aktīvo raksturu 1, kurā kustības ir sinhronizētas ar elpu 2.

Vinyasa plūsmas jogas nodarbības var atšķirties pēc tempa un intensitātes atkarībā no pasniedzēja 1. Tomēr daudzās nodarbībās kā iesildīšanās tiek iekļauta Saules sveicināšanas (Surya Namaskar) secība 1. Termins “Vinyasa plūsma” pats par sevi akcentē prakses nepārtraukto un savstarpēji saistīto dabu, atšķirot to no stiliem ar ilgākām statiskām pozām. Lai gan Vinyasa plūsma ir iesakņojusies Hatha jogā, tā ir attīstījusies par atšķirīgu stilu, ko raksturo elpas un kustību saikne dinamiskā secībā.

Lai labāk izprastu Vinyasa plūsmas jogas vietu starp citiem populāriem jogas stiliem, var noderēt šāda tabula:

Hatha, Ashtanga un Vinyasa jogas salīdzinājums

RaksturlielumsHatha jogaAshtanga jogaVinyasa plūsmas joga
TempsLēnsĀtrsMainīgs
SecībaVispārīgaFiksētaElastīga
AkcentsStatiskas pozasPlūsmaElpas un kustību saikne
PielietojumsIesācēji, stiepšanāsSpēks, izturībaDaudzpusīgs

Vinyasa plūsmas jogas galvenie principi

Vinyasa plūsmas jogas pamatā ir vairāki galvenie principi, kas veido tās unikālo raksturu.

Viens no svarīgākajiem principiem ir elpas un kustību sinhronizācija 1. Katra kustība ir cieši saistīta ar ieelpu vai izelpu 2. Šo praksi dažreiz dēvē arī par “elpas sinhronizētu kustību” 1. Bieži tiek izmantota Ujjayi elpošanas tehnika, ko sauc arī par “uzvarošo elpu” 5. Elpa Vinyasa plūsmā ir kā virzītājspēks, radot kustīgu meditāciju, kur elpas ritms nosaka prakses tempu un plūdumu.

Otrs būtisks princips ir nepārtraukta plūsma un pārejas 1. Pārejas starp pozām ir tikpat svarīgas kā pašas pozas 13, veidojot vienmērīgu un plūstošu secību 1. Bieža pārejas secība ir “Vinyasa secība”, kas ietver Dēļa pozu (Plank), Chaturanga Dandasana (zemais atspiešanās stāvoklis), Augšupvērstā suņa pozu (Upward-Facing Dog) un Lejupvērstā suņa pozu (Downward-Facing Dog) 2.

Trešais princips ir apzinātība un klātbūtne 3. Vinyasa plūsma aicina koncentrēties uz elpu un ķermeņa sajūtām, tādējādi veicinot meditatīvu stāvokli 4.

Visbeidzot, Vinyasa plūsmu raksturo daudzveidība un radošums 1. Atšķirībā no Ashtanga jogas, kurai ir fiksētas pozīciju secības, Vinyasa plūsma piedāvā lielāku brīvību secību veidošanā 1, ļaujot pasniedzējiem radīt unikālas plūsmas un secības 1. Šī elastība padara Vinyasa plūsmas nodarbības daudzveidīgas un piemērotas dažādiem līmeņiem un vajadzībām, tomēr tas nozīmē, ka katra nodarbība var ievērojami atšķirties atkarībā no pasniedzēja.

Vinyasa plūsmas jogas vēsture un izcelsme

Jogas saknes meklējamas senajā Indijā pirms tūkstošiem gadu 7. Viens no senākajiem jogas tekstiem ir Patanjali “Jogas Sūtras” 7, kur sākotnēji joga vairāk koncentrējās uz meditāciju, nevis fiziskām pozām 7.

Hatha joga kā fiziskā jogas atzars sāka attīstīties vēlāk 7, un “Hatha Yoga Pradipika” kļuva par nozīmīgu tekstu šajā jomā 7.

Tomēr Vinyasa plūsmas jogas attīstībā izšķiroša loma bija Tirumalai Krishnamacharya, ko bieži dēvē par “modernās jogas tēvu” 7. Viņš izstrādāja Vinyasa Krama sistēmu, kas ietvēra plūstošas pozīciju secības, kas bija saistītas ar elpu 7. Krishnamacharya savā mācībā akcentēja gan fiksētas secības, gan individuāli pielāgotas prakses 7. Jogas evolūcija no galvenokārt meditatīvām praksēm līdz fiziskām pozām, piemēram, Vinyasa plūsmai, atspoguļo mainīgo izpratni par to, kā sasniegt ķermeņa, prāta un gara vienotību. Krishnamacharya inovatīvā pieeja, saistot elpu un kustību noteiktās secībās, lika pamatus Vinyasa plūsmas attīstībai tādā veidā, kādu mēs to pazīstam šodien.

Tirumalai Krishnamacharya un viņa ietekme

Tirumalai Krishnamacharya (1888–1989) ir ievērojama figūra jogas pasaulē un tiek atzīts par “modernās jogas tēvu” 7. Daudzi mūsdienu slaveni jogas pasniedzēji bija viņa skolnieki 7.

Krishnamacharya izstrādāja Vinyasa Krama sistēmu 7, kur “Krama” nozīmē metodi vai kārtību 7. Srivatsa Ramaswami grāmata “The Complete Book of Vinyasa Yoga” sniedz detalizētu Krishnamacharya Vinyasakrama sistēmas prezentāciju 23.

Krishnamacharya ietekme uz viņa skolniekiem bija milzīga. Pattabhi Jois, Ashtanga Vinyasa jogas dibinātājs, un B.K.S. Iyengar, Iyengar jogas radītājs, bija vieni no ievērojamākajiem Krishnamacharya skolniekiem, kuri savu mācību balstīja uz viņa principiem 4. Jois izveidoja fiksētas pozīciju secības, savukārt Iyengar pievērsās precīzai pozīciju izpildei, izmantojot palīglīdzekļus 7. Krishnamacharya mācību metodoloģija, kas uzsvēra gan strukturētas secības, gan individuālu pielāgošanu, iezīmē niansētu pieeju jogas praksei, kas ietekmēja daudzveidīgos stilus, kas radās vēlāk. Tas, ka viņa galvenie skolnieki attīstīja atšķirīgus, bet saistītus stilus, demonstrē viņa pamatprincipu – elpas un kustības saiknes – spēku un pielāgojamību.

Galvenās personības Vinyasa plūsmas jogas vēsturē

Vārds, UzvārdsLoma/IeguldījumsGalvenais stils/mācība
Tirumalai Krishnamacharya“Modernās jogas tēvs”, Vinyasa Krama sistēmas izveidotājsElpas un kustību saikne, gan fiksētas, gan individuālas secības
K. Pattabhi JoisKrishnamacharya skolnieks, Ashtanga Vinyasa jogas dibinātājsFiksētas pozīciju secības, elpas sinhronizācija
B.K.S. IyengarKrishnamacharya skolnieks, Iyengar jogas dibinātājsPrecīza pozīciju izpilde, palīglīdzeku izmantošana

Vinyasa plūsmas jogas evolūcija no Ashtanga Vinyasa jogas

Vinyasa plūsmas joga attīstījās no Ashtanga Vinyasa jogas sistēmas, ko izveidoja Pattabhi Jois, kurš bija Krishnamacharya skolnieks 1. Abiem stiliem ir kopīgs uzsvars uz elpas un kustību saikni 3, un Ashtanga jogai ir raksturīgas strukturētas pozīciju sērijas 1.

Galvenā atšķirība starp šiem stiliem ir tā, ka Vinyasa plūsmai ir raksturīga brīvāka un daudzveidīgāka secību veidošana, salīdzinot ar Ashtanga jogas fiksētajām secībām 1. Ashtanga joga var būt arī ātrākā tempā 1, savukārt Vinyasa plūsma bieži ietver plašāku pozu klāstu un radošas pārejas 1. Vinyasa plūsmu bieži dēvē par “brīvā stila Ashtanga” 1, kas norāda uz kopīgu pamatu, bet brīvāku pielietojumu. Ashtanga Vinyasa joga kalpoja kā būtisks posms Vinyasa plūsmas attīstībā, nodrošinot pamatprincipus par elpas sinhronizētu kustību, bet ļaujot lielāku pielāgojamību un pasniedzēju radošumu. Pāreja no Ashtanga jogas stingrās struktūras uz Vinyasa plūsmas elastīgāko dabu, iespējams, padarīja praksi pieejamāku un pievilcīgāku plašākam praktizētāju lokam.

Citi nozīmīgi Vinyasa plūsmas jogas stili

Līdz ar Krishnamacharya un viņa tiešajiem skolniekiem, vairāki citi ievērojami skolotāji ir veicinājuši Vinyasa plūsmas jogas popularitāti un attīstību Rietumos.

Pastāv arī dažādi mūsdienu stili, kas ietilpst Vinyasa plūsmas kategorijā, piemēram, Power Yoga, kas ir vairāk orientēta uz fizisko sagatavotību 1, vai Jivamukti, kas apvieno fizisko praksi ar garīgām mācībām 1. Šo dažādo apakšstilu parādīšanās liecina par Vinyasa plūsmas pamatprincipu pielāgojamību dažādiem mērķiem un vēlmēm, sākot no intensīviem fiziskajiem treniņiem līdz garīgākām praksēm.

Vinyasa plūsmas jogas ieguvumi

Vinyasa plūsmas jogai ir daudzveidīgi ieguvumi gan fiziskajam, gan garīgajam ķermenim. Fiziskie ieguvumi ietver uzlabotu elastību, spēku, izturību, līdzsvaru un kardiovaskulāro veselību 1. Garīgie ieguvumi ietver stresa un trauksmes mazināšanu, uzlabotu koncentrēšanās spēju un mierīgāku prātu 1. Regulāra Vinyasa plūsmas jogas prakse arī veicina prāta un ķermeņa savienojuma attīstību un palielina ķermeņa apzinātību 3. Plašais ziņoto ieguvumu klāsts liecina, ka Vinyasa plūsma ir holistiska prakse, kas ietekmē fizisko, garīgo un emocionālo labsajūtu.

Secinājumi

Vinyasa plūsmas joga ir dinamiska un apzināta prakse, kas savieno elpu un kustību. Tās vēsturiskais ceļš sākas ar senajām jogas saknēm, turpinās ar Krishnamacharya ieguldījumu un evolūciju no Ashtanga jogas. Galvenie Vinyasa plūsmas principi ietver elpas un kustību sinhronizāciju, nepārtrauktu plūsmu, apzinātību un radošumu. Šī jogas forma piedāvā daudzveidīgus ieguvumus, uzlabojot gan fizisko, gan garīgo veselību. Aicinām ikvienu Latvijas iedzīvotāju izpētīt un iepazīt šo bagātinošo jogas stilu.

Citētie darbi, Bibliogrāfija – avoti

1. Vinyasa Flow Yoga – Aura Wellness Center, piekļūts 27. Martā, 2025, https://aurawellnesscenter.com/2023/03/08/what-is-vinyasa-flow-yoga/

2. Introduction to Vinyasa Flow Yoga – Verywell Fit, piekļūts 27. Martā, 2025, https://www.verywellfit.com/introduction-to-vinyasa-flow-yoga-4143120

3. What Are The Different Types of Vinyasa Yoga? – SoulAdvisor, piekļūts 27. Martā, 2025, https://www.souladvisor.com/your-sanctuary/article/what-are-the-different-types-of-vinyasa-yoga

4. Vinyasa Yoga, Definition, Purpose, Demographics, History, piekļūts 27. Martā, 2025, https://reference.jrank.org/fitness/Vinyasa_Yoga.html

5. Vinyasa Yoga: Poses, Benefits, Tips & How To Practice – Shape, piekļūts 27. Martā, 2025, https://www.shape.com/vinyasa-yoga-8410342

6. What is the Difference Between Ashtanga and Vinyasa Classes | by Annie Vinje – Medium, piekļūts 27. Martā, 2025, https://medium.com/@annievinje/what-is-the-difference-between-ashtanga-and-vinyasa-classes-b9a8609eecaa

7. What is Vinyasa Yoga? | Definition, History & Benefits – Antara Yoga Amsterdam, piekļūts 27. Martā, 2025, https://www.antarayoga.nl/what-is-vinyasa-yoga

8. Yoga for Exercise – The Nutrition Source – Harvard University, piekļūts 27. Martā, 2025, https://nutritionsource.hsph.harvard.edu/yoga/

9. 7 Differences Between Vinyasa Yoga, Hatha Yoga, And Ashtanga Yoga – Zuda Yoga, piekļūts 27. Martā, 2025, https://zudayoga.com/vinyasa-yoga-hatha-yoga-and-ashtanga-yoga

10. The Power of Flow: Vinyasa and Dynamic Movements – IJMIR, piekļūts 27. Martā, 2025, https://ijmir.org/doc/Vol-5-No-1-2025/4_IJMIR_Vol%205%20%20No%201_Jan%202025.pdf

11. Vinyasa Yoga History: Origin, Benefits, & How to Start – Omstars, piekļūts 27. Martā, 2025, https://omstars.com/blog/practice/vinyasa-yoga-history-origin-benefits-how-to-start/

12. Could someone explain the difference between Vinyasa and Hatha? : r/yoga – Reddit, piekļūts 27. Martā, 2025, https://www.reddit.com/r/yoga/comments/t1nluv/could_someone_explain_the_difference_between/

13. Vinyasa Yoga Explained | Harness Vinyasa Flow Yoga For A Meditation In Motion, piekļūts 27. Martā, 2025, https://yogajala.com/vinyasa-yoga-explained-harness-vinyasa-flow-yoga-for-a-meditation-in-motion/

14. Hatha vs. Vinyasa Yoga: Benefits and How They Differ – Healthline, piekļūts 27. Martā, 2025, https://www.healthline.com/health/exercise-fitness/hatha-vs-vinyasa

15. A comprehensive guide to yoga styles – EkhartYoga, piekļūts 27. Martā, 2025, https://www.yogaeasy.com/artikel/yoga-styles-guide

16. www.reddit.com, piekļūts 27. Martā, 2025, https://www.reddit.com/r/yoga/comments/t1nluv/could_someone_explain_the_difference_between/#:~:text=Hatha%20is%20a%20very%20general,classes%20to%20the%20most%20demanding.

17. Hatha Yoga Vs Vinyasa: Differences Explained – Yogajala, piekļūts 27. Martā, 2025, https://yogajala.com/hatha-yoga-vs-vinyasa/

18. Hatha Yoga 101 | Poses, Sequence, Asana, & Principles – Vitalscend, piekļūts 27. Martā, 2025, https://www.vitalscend.com/hatha-yoga-101/

19. What Is Vinyasa Yoga and the Vinyasa Sequence of Poses – Liforme, piekļūts 27. Martā, 2025, https://liforme.com/blogs/blog/vinyasa-yoga-sequence

20. Hatha Yoga vs Vinyasa Yoga: Benefits and Differences – OriGym, piekļūts 27. Martā, 2025, https://www.origym.co.uk/blog/hatha-vs-vinyasa/

21. Hatha yoga – Wikipedia, piekļūts 27. Martā, 2025, https://en.wikipedia.org/wiki/Hatha_yoga

22. The Timeline and History of Yoga in America, piekļūts 27. Martā, 2025, https://www.yogajournal.com/yoga-101/history-of-yoga/yogas-trip-america/

23. The Complete Book of Vinyasa Yoga: Ramaswami, Srivasta – Amazon.com, piekļūts 27. Martā, 2025, https://www.amazon.com/Complete-Book-Vinyasa-Yoga-Presentation-Based/dp/1569244022

24. The Complete Book of Vinyasa Yoga: The… book by Srivatsa Ramaswami – ThriftBooks, piekļūts 27. Martā, 2025, https://www.thriftbooks.com/w/the-complete-book-of-vinyasa-yoga-the-authoritative-presentation-based-on-30-years-of-direct-study-under-the-legendary-yoga-teacher-krishnamacharya_srivatsa-ramaswami/502262/

25. THE CO.MPL ET.E BOOK OF – Terebess, piekļūts 27. Martā, 2025, https://terebess.hu/english/Vinyasa-Yoga.pdf

26. Shiva Rea – Wikipedia, piekļūts 27. Martā, 2025, https://en.wikipedia.org/wiki/Shiva_Rea